Vaše príbehy

Ako úspešne zvládnuť IVF

Tri základné odporúčania ako úspešne naštartovať IVF proces.

Ak sa ste sa rozhodli dosiahnuť vytúžené dve čiarky prostredníctvom asistovanej reprodukcie, tu sú základné odporúčania ako šťastne odštartovať celý tento liečebný proces.

  1. Zabudnite na stres, obavy a negatívne nálady

Početné štúdie dokázali, že pokiaľ je žena v strese počas procesu IVF,  percentá úspechu klesajú, aj napriek tomu, že po medicínskej stránke je všetko v poriadku. Asistovaná reprodukcia prináša skúsenosť, ktorá je veľmi odlišná od tej skúsenosti, ktorú žena bežne u lekára zažíva. A práve preto u niektorých žien sa môžu prejaviť negatívne pocity, ako sú napríklad zmätok alebo úzkosť. Tieto nepriaznivé pocity môžu narastať až do bodu, kedy príde k transferu a môžu pokračovať po celú dobu čakania na výsledok. Ak s týmito pocitmi a postojmi nebudete pracovať, môžu sa prehlbovať, čo bude mať veľmi negatívny dopad na celý liečebný proces. Či sa vám to páči alebo nie, ženské telo je vybavené tak, aby zabránilo počatiu počas trvania stresu. A prečo je tomu tak? Jednoducho povedané stres zvyšuje v tele podiel stresových hormónov, ktoré potláčajú normálne hormonálne fungovanie, a to platí komplexne, aj pri asistovanej reprodukcii. Uvedomte si, že ak budete stresovať samú seba, tak si znižujete percento úspešnosti. Preto je potrebné sa uvoľniť a upokojiť sa. Váš podiel práce spočíva aj v tom, že si nájdete pravidelný čas na seba a na príjemné aktivity, ktoré vám robia radosť a odpútajú vašu pozornosť od negatívneho naladenia. Nezabúdajte, že napríklad aj humor je skvelým spoločníkom pre zníženie stresu.  Vždy sa niečo nájde, na čom sa dá zasmiať, čo v konečnom dôsledku vedie k odbúraniu napätia a k pozitívnemu naladeniu.

  1. Dodržujte pravidelný režim

Nepravidelný každodenný režim vedie k zvyšovaniu stresu a psychického nepohodlia. Počas procesu IVF  je vhodné, aby ste dodržiavali pravidelný režim. Vstávali a chodili  spať v rovnakú hodinu, pravidelne sa stravovali a pravidelne relaxovali, dodržiavali pitný režim. Jednou z alternatív ako sa pozitívne naladiť je napríklad počúvanie príjemnej hudby, čítanie pútavej knihy, pozeranie veselého film, či nájdenie si času na príjemnú prechádzku. Ak sa rozhodnete pre nejakú relaxačnú aktivitu, tak sa jej venujte pravidelne počas celého IVF procesu.

  1. Uprednostňujte vyváženú a hodnotnú stravu

Strava je veľmi dôležitou súčasťou procesu IVF. Počas celej liečby uprednostňujte ľahkú vyváženú plnohodnotnú stravu. Zamerajte sa na zdravé, čerstvé potraviny, ktoré majú domáci pôvod. Obmedzte kávu a ďalšie kofeínové a sladené nápoje. Redukujte cukor, biele pečivo, mastné, ťažké, vyprážané jedlá, polotovary, rôzne sladkosti a keksíky, konzervované potraviny. Vyhľadávajte čerstvé ovocie a zeleninu. Uvedomte si, že ak u vás prevládajú negatívne nálady, skôr siahnete po nezdravých pochúťkach ako; sú čipsy, čokoládky alebo cukríky. Všetky tieto pochutiny majú veľký vplyv na vašu náladu a vnímanie samej seba. Podporte celý proces IVF tým, že svojmu telu doprajte dostatok spánku, kvalitnú stravu a pozitívne myslenie.

Zuzana Kopáčiková, PhD.
Akreditovaná fertility koučka ICF a MŠ ČR, poradkyňa.
Pomáha ženám a párom zvládnuť stres a negatívne pocity pri otehotnení.
www.koucingprezeny.sk