Vaše príbehy

DHEA

LIEČBA NEPLODNOSTI S DHEA

DHEA patrí do skupiny mužských pohlavných  hormónov. Väčšinu jeho produkcie v tele zabezpečujú nadobličky, menšia časť sa produkuje v mozgu a koži. U žien je spolu s ďalšími pohlavnými hormónmi syntetizovaný aj vo vaječníku.  Je prirodzeným produktom ľudského organizmu a najhojnejším hormónom v tele.  DHEA je základnou látkou pre tvorbu ďalších  mužských aj ženských pohlavných steroidov – estrogénov a testosterónu. Jeho koncentrácie sú najvyššie vo veku 25 rokov a vekom postupne klesajú.  U 40- ročných ľudí sú jeho hladiny  oproti 30- ročným redukované na tretinu. Výrazný pokles hladiny DHEA vedie u žien k zníženiu produkcie ženských pohlavných hormónov (estrogénov).

V súčasnosti existujú vo svete už 15- ročné skúsenosti s jeho podávaním na rôzne preventívne aj liečebné účely. Viaceré štúdie opisujú jeho možný ochranný vplyv  na srdcovo-cievny systém, priaznivý vplyv na zrážanlivosť krvi, zníženie hladiny cholesterolu. Ďalšie štúdie naznačujú možné využitie pri Alzheimerovej chorobe, systémovom lupus erythematosus, osteoporóze, depresii, asthme. Je opísaný vplyv na zlepšenie pamäti, zvýšenie imunity, zvýšenie libida, podporuje proces chudnutia. Má priaznivý efekt na psychiku, zvyšuje toleranciu na stres.

V rámci nežiaducich účinkov sa  pri liečbe s DHEA v ojedinelých prípadoch opisuje mierna forma akné, u žien zvýšený rast ochlpenia na tvári.

Od roku 2005 boli publikované aj štúdie o podávaní DHEA v kombinácii s exogénnymi gonádotropínmi (hormónmi, ktoré sa používajú na stimuláciu vaječníkov) v rámci liečby sterility metódou umelého oplodnenia (IVF).

V renomovaných odborných časopisoch bol opísaný benefit DHEA u pacientok, ktoré na hormonálnu stimuláciu vaječníkov mali slabú, nedostatočnú odpoveď. V tejto skupine pacientok sa dosahujú výrazne horšie výsledky liečby neplodnosti v porovnaní so skupinou pacientok normálne odpovedajúcich.

V záujme zlepšiť výsledky liečby  metódou IVF u týchto pacientok s veľkým záujmom sledujeme výsledky publikovaných vedeckých prác. Vzhľadom na dosiahnuté úspechy liečby v zahraničí  sme sa rozhodli túto možnosť poskytnúť aj pacientkam v našom centre.

Dostupnosť preparátu na trhu je v rôznych krajinách sveta odlišná. V USA je DHEA považovaný za výživový doplnok a je voľne v predaji. V iných krajinách sveta je považovaný za liek (napr. Rakúsko, Izrael, atď.) a jeho užívanie je viazané na lekársky predpis. Na Slovensku tento preparát zatiaľ nie je zaregistrovaný.