Ako úspešne zvládnuť IVF

Vitajte v centre asistovanej reprodukcie. Vitajte v GYN-FIV-e. Zvládať liečbu neplodnosti a proces IVF môže byť niekedy náročné. Niekedy to môže byť kľukatá cesta, niekedy sa na nej môžu vyskytnúť aj prekážky, ale hlavne je to nádej. Je to cesta, ako sa dostať do Vami vytúženého cieľa.

Tu je niekoľko rád, ako si tento proces uľahčiť:

  • Keďže ste zavítali na tieto stránky, pravdepodobne už máte za sebou niekoľko mesiacov, možno rokov čakania… pocitov nádeje a následne sklamania, smútku, hnevu, závisti, že iným to ide ľahšie… Je potrebné s týmito pocitmi pracovať, pretože hoci sú úplne normálne, oslabujú Vás a oberajú Vás o energiu.
  • Riešte vo svojom živote aj problémy, ktoré na prvý pohľad so snahou otehotnieť nesúvisia (problémy v práci, v rodine, v partnerskom vzťahu, zdravotné ťažkosti a pod.). No keďže aj tieto problémy zaťažujú Vašu myseľ, určite tejto snahe neprospievajú. Uľavte svojej psychike a pracujte na ich vyriešení. Navyše, aj keď to tak teraz možno nevidíte, aj tieto problémy môžu mať vplyv na proces liečby aj samotný vznik problémov s otehotnením.
  • Rozprávajte sa o tom. Samozrejme, starostlivo si vyberajte, s kým chcete o tejto intímnej téme hovoriť, ale nezostávajte v tom sami. Veľmi sa Vám uľaví, keď budete môcť povedať, ako sa cítite niekomu, kto Vás chápe. Ak si všetky tieto myšlienky a pocity nechávate pre seba a nedávate im možnosť filtrovať sa, o to viac to vo Vás vrie.
  • Starajte sa o Váš partnerský vzťah. Možno sú toto posledné chvíle, ktoré trávite vo dvojici. Užívajte si ich, budujte Váš vzťah, aby raz mal silu ustáť všetky rozmary rodičovstva. Vytvárajte už teraz dieťatku domácu atmosféru, kde vládne láska, vzájomný rešpekt a porozumenie.
  • Starajte sa o seba. Doprajte si dostatok spánku, zdravé a chutné jedlo, dostatok pohybu, čerstvý vzduch, príjemnú spoločnosť ľudí, ktorých máte radi… To všetko sú silné „dobíjače energie“.
  • Neodkladajte pocit šťastia až na dobu, keď budete tehotná alebo budete mať bábo. Všímajte si, čo Vám už teraz robí radosť, čo Vám vyčaruje úsmev na tvári. Buďte vďačná za to, čo máte vo svojom živote už teraz.
  • Sústreďte sa na cieľ. Keď prídu v procese IVF ťažie chvíle, predstavujte si cieľ, kam Vás má táto cesta doviezť.
  • Pokúste sa získať základný prehľad postupov v procese IVF, tj. čo Vás v najbližšej dobe čaká. Neistota a pocit neporozumenia procesu IVF Vám na pohode isto nepridajú. Nebojte sa pýtať personálu centra, ak je Vám niečo nejasné. Aj oni si prajú, aby sa Vám Vaše prianie splnilo a aby ste boli psychicky v pohode. Ak Vám môžu pomôcť informáciami, ktoré majú, radi to urobia.
  • Nenúťte sa do toho, aby ste na túžbu po dieťatku nemysleli. Aj tak sa nedá „vypnúť“. Všetky pocity, ktoré máte, sú normálne. Nebuďte na seba prísna. Pokojne si dovoľte aj ten „luxus“ a z chuti sa vyplačte alebo ponadávajte. A potom vykročte do nového dňa s vierou, že za ďalšou zákrutou Vás čaká to, kvôli čomu to všetci robíme!

Držíme Vám palce!

Tím GYN-FIV a Mgr. Jana Vasilová, psychológ

https://www.janavasilova.sk

 


VITA NOVA kongres

7504

detí sa narodilo s našou pomocou

Vďaka GYN-FIV sme rodina