MOMENTÁLNE DETI NEPLÁNUJETE? MYSLITE O KROK VPRED A OTESTUJTE SVOJU PLODNOSŤ. MRAZENIE VAJÍČOK VÁM UMOŽŇUJE ZÍSKAŤ ČAS A DAŤ ŠANCU VAŠEJ RODINE.

CHCETE VEDIEŤ, KOĽKO VAJÍČOK VÁM OSTÁVA, ALEBO SA DOZVEDIEŤ VIAC O MRAZENÍ VAJÍČOK?
OBJEDNAJTE SA NA BEZPLATNÉ MERANIE A KONZULTÁCIU S NAŠIMI ŠPECIALISTAMI NA PLODNOSŤ.

1. Čo je to mrazenie vajíčok?

Mrazenie vajíčok
 oocytov

Hovoríme o zachovaní plodnosti mladých žien, ktoré z rôznych sociálnych dôvodov nemajú deti.

Je to proces získania zrelých vajíčok z vaječníkov, ich zmrazenie a uloženie.

Nepotrebujete partnera spermie

Mrazenie vajíčok môže podstúpiť aj slobodná žena, ktorá nemá partnera. Následne sa žena sama môže rozhodnúť, s kým a kedy si chce založiť rodinu.

Kvalita a počet vs. vek

Čím je žena mladšia, tým je výsledok celého procesu lepší.

Odporúčaný vek pre mrazenie je od 27 rokov.

Pretože počet vajíčok, ako aj ich kvalita sa prirodzeným starnutím znižuje.

Aj keď vyzeráte na 27,
vaše vajíčka majú 35…

Váš životný štýl nevie zastaviť biologické hodiny, aj keď sa cítite skvelo a vyzeráte mlado. Možnosť, ako predĺžiť svoje plodné okno je zmrazenie vajíčok a odloženie na neskôr.

Ak v budúcnosti plánujete rodinu, mali by ste myslieť na svoju plodnosť:

1.

Žena sa narodí s určitým počtom vajíčok, ktorý počas jej života len klesá a nedá sa zvýšiť

2.

AMH hormón – je najspoľahlivejší ukazovateľ počtu vajíčok ženy. Dá sa zistiť z krvi. Na objednanie sa na meranie – zistite svoje AMH zdarma – objednajte sa.

3.

S vekom klesá počet aj kvalita vajíčok (geneticky zdravých vajíčok, z ktorých žena môže otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa).

4.

Mrazenie vajíčok je cesta, ako ZÍSKAŤ ČAS – zrelé zmrazené vajíčka z mladšieho veku, vie žena využiť, keď bude pripravená založiť si rodinu.

5.

Ak si žena zmrazí vajíčka vo veku 28 rokov a použije ich keď bude mať 35, jej vajíčka budú mať kvalitu, ako keby mala dieťa vo veku 28 rokov.

Máme pre vás viacero možností, ako môžete mrazenie vajíčok podstúpiť.

Zmrazte svoj čas a staňte sa darkyňou pre ženy, ktoré nemôžu mať dieťa:

Ak máte menej ako 35 rokov môžete vajíčka darovať a získať kompenzáciu vo výške 1000,- €, ktorú môžete následne použiť na financovanie zmrazenia vlastných vajíčok.

Buďte sama sebe darkyňou:

Svoje vajíčka môžete zmraziť v čase pre tento proces najvhodnejšom. Vajíčka sa dajú uložiť na neobmedzenú dobu a vy sa rozhodnete, kedy svoje vajíčka ich využijete.

Financovanie mrazenia:

Ponúkame aj možnosť financovania na splátky, pretože chceme ženám umožniť nezávisle sa rozhodnúť o ich reprodukčnej budúcnosti bez starostí o finančnú záťaž.

2. Prečo mraziť vajíčka?

Spolu s vekom klesá počet aj kvalita vajíčok. Tento proces nevie ovplyvniť ani moderná medicína. Ako sa vyvíja ženská plodnosť?

ŽENA SA RODÍ S URČITÝM POČTOM VAJÍČOK, KTORÝ POČAS ŽIVOTA LEN KLESÁ.

Pri narodení má žena väčšinou okolo 1 milióna oocytov.
Vo veku 25 rokov, má žena už len okolo 300 000 oocytov.

Vo veku 35 rokov začne ovariálna rezerva VÝRAZNE KLESAŤ.

MÔŽE ŽENA ZISTIŤ, KOĽKO VAJÍČOK JEJ ZOSTÁVA?

Hladina AMH (Anti-Müllerov hormón) je ukazovateľom toho, akú má žena ovariálnu rezervu. Je to vyšetrenie, ktoré sa dá urobiť z krvi kedykoľvek, aj keď užívate hormonálnu antikoncepciu.

Považuje sa za marker najvyššej validity a významný ukazovateľ starnutia ovárií. Znížená hodnota AMH je indikáciou na mrazenie vajíčok pre zachovanie plodnosti.

Objednajte sa na bezplatné vyšetrenie – TU.

AJ KEĎ MÁ ŽENA DOBRÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL, KVALITA JEJ VAJÍČOK KLESÁ BEZ MOŽNOSTI JU ZVÝŠIŤ.

So stúpajúcim vekom klesá počet geneticky zdravých vajíčok, z ktorých žena môže otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa.

Kvalita ani počet vajíčok sa NEDÁ UPRAVIŤ – cvičením, stravou ani znížením stresu.

ŽENA MÔŽE BYŤ SAMA SEBE DARKYŇOU

Úspech IVF závisí vo veľkej miere od veku použitého vajíčka. Mrazenie vajíčok umožňuje ženám zmraziť svoje mladé, zdravé vajíčka a zachovať ich kvalitu, aby sa neskôr mohli stať darkyňami vajíčok samy sebe..

Keď žena zmrazí svoje vajíčka vo veku 30 rokov a využije ich vo veku 38 rokov, kvalita a šanca na otehotnenie a donosenie vajíčka je rovnaká, ako bola vo veku 30 rokov.

Kvalita vajíčok priamo súvisí s vekom, ale schopnosť ženy donosiť a porodiť dieťa je vysoká aj vo vyššom veku.

3. Kedy sa odporúča mrazenie vajíčok?

SOCIAL FREEZING – mrazenie vajíčok zo spoločenských dôvodov.

Hovoríme o zachovaní plodnosti mladých žien, ktoré z rôznych sociálnych dôvodov nemajú deti.

Je to proces získania zrelých vajíčok z vaječníkov, ich zmrazenie a uloženie.

MEDICAL FREEZING – mrazenie vajíčok z medicínskych dôvodov.

Návšteva centra asistovanej reprodukcie a mrazenie vajíčok pre zachovanie plodnosti ženy sa odporúča, ak má žena má jednu z týchto diagnóz:

  1. Onkologické ochorenia
  2. Endometrióza – odstraňovanie zrastov
  3. Predčasné ovariálne zlyhanie
  4. Operácie nálezov na vaječníku – teratóm, endometrióm

📢 Pred akoukoľvek operáciou na vaječníkoch sa odporúča konzultácia v centre asistovanej reprodukcie pre zhodnotenie aktuálnej ovariálnej rezervy a odporučenia k zachovaniu aktuálnej plodnosti ženy.

4. Aký je proces a cena?

Proces odberu a zmrazenia vajíčok trvá približne
3-4 týždne
a je rozdelený do niekoľkých krokov:

1. Konzultácia a diagnostika

Po absolvovaní všetkých vstupných vyšetrení a krvných testov lekár navrhne stimulačný protokol, kedy budú vaječníky hormonálne stimulované na tvorbu väčšieho množstva vajíčok, než pri prirodzenej ovulácii.

2. Kontrola a odber

Počas samotnej stimulácie absolvujete niekoľko kontrol, pri ktorých pomocou ultrazvuku a vyšetrením hladiny hormónov v krvi lekár skontroluje priebeh stimulácie a v ten správny čas stimuláciu ukončí.

Odber vajíčok je vykonávaný v celkovej anestézii, pričom samotný zákrok trvá maximálne 10-15 minút.

3. Zmrazenie a uloženie

Odobrané vajíčka sa následne zmrazia v našom laboratóriu procesom vitrifikácie. Ide o metódu rýchleho zmrazenia vajíčok a ich následného uchovávania pri teplote -196°C na neobmedzený čas.

Cena mrazenia je 1600,- € + 150,- € za každý rok mrazenia.

V GYN-FIV chápeme, že mrazenie vajíčok môže byť finančne náročné. Preto sme vytvorili možnosť splácania, aby sme ženám uľahčili nezávisle rozhodnúť o ich reprodukčnej budúcnosti bez starostí o finančnú záťaž.

5. Najčastejšie kladené otázky

Pripravili sme si pre vás odpovede na často kladené otázky. Ak nenájdete odpoveď na vašu otázku, alebo máte záujem prediskutovať proces mrazenia vajíčok – môžete sa objednať na online bezplatnú konzultáciu, alebo nám napísať na gyn-fiv@gyn-fiv.sk

Čo má vek spoločné s plodnosťou?
Vek ovplyvňuje naše vajíčka viac ako ktorýkoľvek iný faktor. S vekom klesá kvalita a počet vajíčok. Proces starnutia vaječníkov sa nedá spomaliť, ani zastaviť. Jedinou možnosťou predĺženia plodného okna je mrazenie vajíčok z mladšieho veku, ktoré sa využijú neskôr.
Ako zistím “koľko vajíčok mi ostáva”?

Stav vašej ovariálnej rezervy sa zisťuje prostredníctvom krvného testu, kedy sa v odobratej vzorke krvi vyšetrí hodnota Anti-Müllerovho hormónu. Je to vysoko výpovedný marker, ktorý si môžete dať vyšetriť v ktorýkoľvek deň vášho cyklu, aj keď beriete hormonálnu antikoncepciu. Na odber nie je potrebné prísť nalačno. Prihláste sa na meranie AMH zdarma.

Aký je ideálny vek na zmrazenie vajíčok?
Ideálny vek na mrazenie je 27 rokov – 35 rokov, pretože vekom sa počet aj kvalita oocytov znižuje. Nie je to podmienka, ale odporučenie na základe štatistických údajov z evidence based medicine.
Prečo by som mala rozmýšľať nad mrazením vajíčok?
Aby ste využili svoje možnosti a zachovali šancu mať v budúcnosti dieťa. Možno nie ste práve teraz pripravená na deti (kvôli vašim vzťahom, zdraviu, kariére, financiám alebo z akéhokoľvek iného dôvodu), ale viete, že deti chcete neskôr. Zmrazenie vajíčok vám umožňuje predĺžiť svoje plodné okno a rozhodnúť sa, kedy a s kým si chcete rodinu založiť.
Chcela by som si dať zmraziť vajíčka, ale momentálne nemám partnera. Je to problém?
Nie, hlavnou výhodou zmrazenia vajíčok je, že žena môže zmrazenie podstúpiť bez partnera a zachovať tak svoju plodnosť.
Ovplyvní zmrazenie vajíčok moju budúcu plodnosť? Môžem otehotnieť prirodzene?

Zmrazenie vajíčok nezníži vaše šance na prirodzené tehotenstvo v budúcnosti a nezoberie vajíčka zo zvyšku vašej ovariálnej rezervy.

Proces zmrazovania vajíčok odoberá a uchováva vajíčka, ktoré by inak odumierali v danom menštruačnom cykle. Hormonálne lieky, ktoré užívate počas stimulácie, teda počas prípravy na odber, pomôžu dozrieť väčšiemu počtu vajíčok – v porovnaní s jedným vajíčkom, ktoré sa uvoľní počas bežného cyklu.

Oplatí sa mi zmraziť vajíčka aj keď mám nízke AMH?
Áno. Ženy s nízkymi hladinami AMH sú stále kandidátkami na zmrazenie vajíčok, ale na dosiahnutie svojho cieľa môžu potrebovať viacero cyklov zmrazovania vajíčok.
Ako prebieha odber vajíčok?
Pacientka absolvuje konzultáciu a základné vyšetrenia v našom centre. Lekár následne navrhne stimulačný protokol za účelom získania čo najväčšieho počtu kvalitných vajíčok, ktoré budú následne zmrazené a uskladnené pri teplote -196°C. Čo sa odberu vajíčok týka, ten je vykonávaný v krátkodobej celkovej anestézii, pričom samotný zákrok trvá maximálne 10-15 minút.
Ako dlho môžu byť vajíčka zmrazené?
Vajíčka môžu byť zmrazené v podstate neobmedzene dlhú dobu a ich kvalita neklesá.
Môže zmrazenie vajíčkam nejako poškodiť?
Technika zmrazovania vajíčok je v dnešnej dobe natoľko vyvinutá, že zmrazovanie a následné rozmrazenie prežije 90-97% vajíčok a miera oplodnenia je 71-79%, čo je porovnateľné s čerstvými vajíčkami.
Čomu sa budem musieť vyhnúť počas procesu zmrazovania vajíčok?
Počas stimulácie sa odporúča vyhýbať intenzívnemu cvičeniu, alkoholu a sexu. Okrem týchto obmedzení – o ktorých vám viac povieme na konzultácii – môžete žiť ako zvyčajne! V deň odberu budete mimo práce, alebo školy, ale následne môžete postupne nabehnúť na váš obvyklý režim fungovania.
Koľko trvá zotavenie po odbere?
Väčšina žien sa môže vrátiť do svojho každodenného života ihneď po odbere vajíčok. Pravdepodobne budete chcieť počkať asi týždeň, kým sa vrátite k intenzívnemu cvičeniu alebo sexu, aby sa vaše vaječníky vyliečili po stimulácii dali do normálu a zmiernil sa opuch.
Daju sa zmrazené vajíčka implantovat v inom štáte?
Áno, zmrazené vajíčka je možné prepraviť do iného štátu na ich oplodnenie a implantáciu/transfer do maternice. Vajíčka môžete mať ľubovoľné obdobie uložené u nás v GYN-FIV a keď sa rozhodnete, na vaše náklady ich špecializovaná kryotransportačná firma prepraví do vami zvolenej krajiny.
Ako použijem svoje zmrazené vajíčka, keď som pripravená otehotnieť?
Ak chcete použiť svoje zmrazené vajíčka, budú rozmrazené a oplodnené partnerskými alebo darcovskými spermiami v laboratóriu pomocou oplodnenia in vitro (IVF).
Čo ak vajíčka nevyužijem?

Vajíčka ostanú zmrazené tak dlho, ako budete chcieť. Jediná osoba, ktorá môže o vašich vajíčkach rozhodovať ste vy. Vaše vajíčka sú bunky a môžete sa rozhodnúť či chcete ukončiť úschovu, alebo ich darovať žene, ktorá nemá ovariálnu rezervu, alebo z iných príčin nemôže otehotnieť.
Po rozmrazení vajíčka stratia svoje vlastnosti, rovnako, ako pri ich vylúčení počas menštruačného cyklu.
Darovať vajíčka môžete, ak ste počas mrazenia mali menej, ako 35 rokov a absolvujete genetické testy. Následne vajíčka budú anonymne darované a dostanete kompenzáciu (aktuálna výška kompenzácie je 1000,- €).

Koľko vajíčok sa odporúča zmraziť?

Želaný počet je 20 vajíčok. Ženy v mladšom veku s vyšším AMH to vedia dosiahnuť počas 1 (resp. 2) stimulácií. U žien s nižšou ovariálnou rezervou je potrebné tento proces opakovať. Pri opakovaných odberoch našim pacientkam poskytujeme signifikantné zľavy.

6. Príbehy a články

Ak chcete vedieť o tejto téme viac, pozrite si skutočné príbehy a články od našich pacientov a od našich špecialistov.

Na našich sociálnych sieťach sa snažíme stále zdieľať aktuálne informácie a príbehy na túto tému.

Sledujte nás aj na: