CHCEM DAROVAŤ VAJÍČKA

Darovanie vajíčok (oocytov) je výnimočný humánny čin, ktorým môžete inej žene splniť sen a dať jej najkrajší dar na svete – možnosť stať sa mamou.

Veľmi si Vaše rozhodnutie vážime a budeme Vás sprevádzať celým procesom od začiatku až po jeho úspešné ukončenie.

Zverte sa do rúk profesionálom s mnohoročnými skúsenosťami.

Celý proces darovania trvá len niekoľko dní, ale dobrý pocit z Vášho krásneho činu zostáva natrvalo.

Vytvoríme Vám podmienky, aby bol proces darovania pre Vás čo najviac príjemný.

Krok po kroku Vás oboznámime s celým priebehom darcovstva.

Radi sa prispôsobíme Vašim možnostiam. Kontroly v rámci darovania vajíčok (prilbližne 4) môžete absolvovať na našich pracoviskách v Bratislave, Nitre a Žiline.

Na úvodnú konzultáciu k darovaniu vajíčok sa môžete na tejto mailovej adrese: martina.kjurcijska@gyn-fiv.sk

Centrum GYN-FIV garantuje darkyni finančnú kompenzáciu nákladov spojených s darcovstvom oocytov vo výške 1000 Eur.

Zároveň vám urobíme genetické vyšetrenie v hodnote 500€.

Prečo darovať vajíčka v GYN-FIVe:

 • sme renomovaná klinika s dlhoročnou skúsenosťou
 • máme najmodernejšie vybavenie 
 • máme kvalitný tím špecialistov
 • bezpečný a individuálny prístup

V rámci procesu darovania vajíčok získate zároveň bezplatne cenné informácie o:

 • svojej plodnosti
 • svojom aktuálnom zdravotnom stave
 • prípadných geneticky prenosných ochoreniach

Darujte vajíčka, darujte ŽIVOT 

Kedy sa môžem stať darkyňou vajíčok?

Darovať vajíčka môžete ak spĺňate nasledovné kritériá:

 • vek 18 – 34 rokov
 • zdravotný stav bez závažných ochorení (vrátane vrodených a psychických)
 • minimálne dosiahnuté vzdelanie – stredoškolské s maturitou
 • v minulosti ste nedarovali oocyty v inom centre asistovanej reprodukcie
 • máte platné poistenie v jednej zo slovenských zdravotných poisťovní
Ako prebieha darovanie oocytov?
 1. Prvým krokom je objednanie sa na konzultáciu prostredníctvom kontaktného formulára, e-mailom na martina.kjurcijska@gyn-fiv.sk alebo telefonicky na telefónnom čísle 0918 598 604.
 2. Následne absolvujete konzultácie s dvomi lekármi a embryológom, ktoré je možné zrealizovať v jeden deň. Počas tejto prvej návštevy sa lekára môžete spýtať na všetko o darovaní vajíčok a táto konzultácia k ničomu nezaväzuje. Na konzultácii s lekárom – gynekológom absolvujete bežné gynekologické vyšetrenie (vrátane osobného pohovoru a hormonálneho profilu) a ultrazvukové vyšetrenie. Na konzultácii s lekárom – genetikom Vás čaká pohovor o ochoreniach, ktoré by mohli byť geneticky prenosné.  Pri prvej návšteve Vám bude odobraná krv na vyšetrenie infekčných, sexuálne prenosných (HIV, hepatitída, syfilis a pod.) a genetických ochorení. Až na základe výsledkov vyšetrení, ktoré sú bezplatné (o 4-6 týždňov) budete zaradená do darcovského programu.
 3. Proces samotnej stimulácie začína naplánovaním stimulačného cyklu, ktorý trvá približne 10 dní. Lekár Vám na mieru pripraví protokol a detailne vysvetlí celý proces. Zároveň budete oboznámená s aplikáciou liekov podporujúcich stimuláciu (podkožné injekcie), ktoré si po dobu 8-10 dní aplikuje sama.
 4. Počas stimulácie je potrebné absolvovať 2-3krát folikulometriu (ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa sleduje rast folikulov, aby sa určil najvhodnejší dátum odberu vajíčok). Zároveň lekár sleduje Váš zdravotný stav aj pre prípad možného rizika hyperstimulačného syndrómu.
 5. Celý darcovský proces je ukončený odberom vajíčok/oocytov, ktorý je vďaka krátkodobej anestézií (narkóze) bezbolestný. Po zákroku odchádzate o dve hodiny so sprievodom domov.
Najčastejšie kladené otázky

Môže mi proces darovania vajíčok ublížiť?

Každý medicínsky postup nesie určité riziko. Ani darovanie vajíčok nie je výnimkou. Pravdepodobnosť vzniku komplikácií je ale nízka. Najčastejšou komplikáciou je tzv. hyperstimulačný syndróm, pri ktorom vaječníky reagujú na liečbu nadmerne. Môžete pociťovať mierne bolesti v podbrušku alebo pocit nafúknutia. Krátko po odbere vajíčok môžete mierne krvácať z pošvy. Prevažná väčšina pacientiek však nemá žiadne ťažkosti. Vďaka našim odborníkom, ktorí Vás budú počas celého procesu sledovať, bude toto riziko redukované na minimum. Darkyňami vajíčok sú najčastejšie študentky vysokých škôl alebo ženy na materskej dovolenke, ktoré hneď nasledujúce dni po odbere oocytov normálne fungujú vo svojom bežnom živote.

Budem si vedieť aplikovať lieky potrebné na stimuláciu sama?

Počas celej stimulácie tu bude pre Vás tím sestier a koordinátoriek, ktoré môžete v prípade akýchkoľvek nejasností kontaktovať. Pred začatím celého procesu Vám sestra detailne vysvetlí a ukáže aplikáciu podkožných injekcií, ktoré sú prispôsobené na užívanie laikom.

Môžem mať potom v budúcnosti dôsledkom darovania vajíčok sama problém otehotnieť?

Vaječníky produkujú vajíčka (oocyty) v mesačných cykloch. Pri jednom stimulovanom cykle Vám odoberieme len malý počet z celkovej rezervy Vašich oocytov (približne 10 oocytov), ktoré by bez stimulácie aj tak zanikli. Doposiaľ nebola publikovaná vedecká práca, ktorá by poukazovala na zníženie plodnosti ženy po darovaní oocytov.

Dostanem za darovanie vajíčok peniaze?

Darovanie oocytov je bezplatné, avšak centrum GYN-FIV Vám garantuje finančnú kompenzáciu Vašich nákladov spojených s darcovstvom vo výške 1000 Eur. Peniaze budú zaslané na Váš bankový účet po odbere vajíčok.

Môžem si vybrať, komu svoje vajíčka darujem?

Na Slovensku je darcovstvo anonymné, tzn. ani Vy sa nedozviete, komu sme Vaše oocyty poskytli a ani príjemkyňa oocytov sa nedozvie, kto jej ich daroval. Väčšina neplodných párov, ktoré sa rozhodli pre darcovský program, nemajú inú možnosť okrem adopcie, ako sa stať rodičmi. Podľa slovenskej legislatívy je matkou dieťaťa žena, ktorá dieťa porodí.

Môžem darovať vajíčka, aj keď beriem antikoncepciu?

Áno, darkyňou vajíčok môžete byť aj keď užívate hormonálnu antikoncepciu. Pri iných typoch antikoncepcie sa o darovaní oocytov poradíte s lekárom.

 

Tešíme sa na stretnutie s Vami

 

 


VITA NOVA kongres

7581

detí sa narodilo s našou pomocou

Vďaka GYN-FIV sme rodina