Ten okamih zmenil náš život

22. dec 2015

Náš príbeh

Bolo to len nedávno čo sme zaklopali „na dvere“ GYN-FIVu. Ten okamih zmenil náš život. Som im za to nesmierne vďačná. Aj sebe, že som sa na to odhodlala, manželovi, že to nevzdal, mojim rodičom, ktorí nás podporovali a v neposlednom rade mojej kamarátke. V náručí si mojkám krásneho synčeka hoci v tejto chvíli spinká. Ale vráťme sa na začiatok.

Prvé manželstvo nevyšlo, z neho mám dcéru žiaľ vážne chorú, príčinou je choroba z exmanželovej strany. Po deťoch som vždy túžila a nikdy sa neuspokojila s jedným dieťaťom. Kým som sa však vymotala z rozvodových ťahaníc a našla si nového partnera, roky bežali. Čoskoro sme zistili, že niečo nie je v poriadku. Najprv sme stratili čas zisťovaním ovulácie a skúšaním trafiť sa na správny čas. Medzitým som prekročila 39 rokov, vek dokedy poisťovne preplácajú transfery. Ani to však nebránilo obrovskej túžbe po dieťati, ktorá sa ešte len stupňovala. Jedného dňa mi kamarátka odporučila MUDr. Harbuláka, ktorá už mala z tohto centra dve deti. V tom čase centier už bolo viac, kamarátka mi však vo výbere pomohla vlastnou skúsenosťou a podporovala ma celý čas.

Nešlo to však „po masle“. Hormonálny profil som mala v poriadku, ovuláciu tiež, bola som zdravá, jedine som mala predmenštruačný syndróm a myómy, ktoré však neboli prekážkou k otehotneniu. Na rad teda prišiel manžel. Najprv som mu pomaličky objasňovala celú procedúru. Ísť na odber spermií bolo preňho takmer nad ľudské sily, pocit hanby bolo čítať z očí. Ale prekonal to. Tu sa zistilo, že problém je v spermiách, kvalite a množstve, čo je dnes už takmer bežné. Absolvovali sme ešte genetické testy a potom to už išlo. Nasledovala stimulácia, neverila som že zvládnem pichať si injekcie do brucha. Prvú injekciu som absolvovala s pomocou manžela a ďalšie už sama. Ani to nebolelo, bol to večerný rituál. Zlatá sestrička (vrchná sestra) v GYN-FIV mi všetko povysvetľovala, ako sa to pichá, aj mi požičala ampulku keď mi chýbala. Chodila som pravidelne na ranné kontroly, kde sme sa stretávali s ďalšími mnohými ženami. Mala som krátky protokol, stimulovala som o 2 dni dlhšie ako bolo plánované, len aby vajíčka boli správne dozreté. Bola som s nervami v koncoch, boli len 4 zatiaľ čo iné ženy mávali aj 10-15. Brucho ma bolelo, bolo zväčšené akoby som bola tehotná !  Motto „Viac ako prianie … viac ako čokoľvek“  plne vystihovalo moje pocity, plakala som túžbou po dieťati, hladina hormónov bola rozkolísaná. Dali sme si poradiť a napichávali sme všetky. Vkladali mi 2 oplodnené vajíčka, žiaľ zvyšné sa nedali zmraziť. Po embryotransfere som bola týždeň doma, ležala som a prihovárala sa im aby prežili. Po pár dňoch ma začalo bolieť podbrušie ako pri menzese  a začala som špiniť až slabo krvácať. Myslela som si, že je to stratené. Urobila som si tehotenský test a bol negatívny. Bez nálady som išla na kontrolu. Poobede mi volali z GYN-FIV a takmer som odpadla po správe, že som tehotná. Nemohla som tomu uveriť, bola som šťastná ako blcha. Vytiahla som z koša tehotenský test a našla na ňom predsa len slabú čiarku. Ešte stále však nebolo vyhraté. Hoci som nemala hyperstimulačný syndróm (pozn.vraj vo vyššom veku nehrozí, hrozila naopak nedostatočná stimulácia) a embryjko sa uchytilo, vedela som, že môžem potratiť, že dieťatko môže byť choré, priveľa som čítala čo možno bolo miestami na škodu.

Naše dieťatko som nakoniec bez problémov šťastne donosila, aj absolvovala amniocentézu.  2 dni pred termínom sa nám narodil zdravý krásny štvorkilový chlapček. Sme z neho všetci unesení. Dodnes nemôžem uveriť, že to vyšlo na prvýkrát, stálo to neskutočné peniaze ale stálo to za to!

Na odbere vajíčok som sa zoznámila s 38-ročnou Jankou, ktorá už bola na jednom transfere, žiaľ bez výsledku. Vlievali sme si nádej jedna druhej. Ostali sme v kontakte, žiaľ im sa nepodarilo otehotnieť, mali však „mrazáčikov“ ale tí sa však neskôr tiež nerozmrazili. A tak po dovolenke a kratšej prestávke išli na tretí transfer dúfajúc že sa to podarí. Nakoniec to vyšlo, boli neskutočne šťastní.

Čo dodať na záver ? Vrelo odporúčam, nečakajte dlho a navštívte centrum. Prajem vám zo srdca aby vám to vyšlo, musíte tomu veriť. Ak to nevyjde na prvýkrát, vyjde to na ďalší. Kolektív GYN-FIVu a najmä úžasný doktor Harbulák vám k tomu pomôže, sú to odborníci na pravom mieste aj ľudsky prístupní, všetci s ktorými som sa stretla. Keby sme mohli vrátiť čas späť, zaklopali by sme na ich dvere skôr. 

Marika z Košíc

 


VITA NOVA kongres

7666

detí sa narodilo s našou pomocou

Vďaka GYN-FIV sme rodina